
Dziś, jednak nie o najmniejszym z rodziny srebrnych strzał, ale o Vanie spod znaku zachodzących na siebie trybów "daszkowych". Skądinąd tryby daszkowe zostały wymyślone w Polsce, a Andre Citroen podczas pobytu w Polsce zapożyczył ów wynalazek i opatentował go. Co sprawiło, że Andre stał się bardzo bogatym człowiekiem. Polecam z resztą doskonały film dokumentalny o historii Citroena i Renaulta.
Lata leciały, a Citroen słynął ze swoich innowacyjnych aut. Traction Avant, 2CV, DS, SM, CX, BX, XM i nagle nastała długa dziura w historii aut. Xantia potem C5, które jest obecnie najbardziej niemieckim Citroenem, straciły ducha francuskiego szyku. Piszę to z sentymentem bo jako dziecko byłem wożony BXem, który unosił się nad Polską dziurawą rzeczywistością, a wnętrze rozpieszczało welurem i kosmicznymi przełącznikami.
![]() |

![]() |
Centrum dowodzenia. Przyciski powinny być programowalne |
Widoczność w C4 Picasso należy określić jako perfekcyjną. Cienkie przednie słupki i solarna szyba, która zachodzi wysoko na dach, który jest szklany. Przedłużenie szyby doskonale sprawdza się w na światłach. Można podjechać pod sam sygnalizator. Wyposażenie C4 uważam za kompletne, wszystko jest co potrzebne aby podróżować w francuskim stylu. Komplet poduszek i wspomagaczy kierowcy na pokładzie jest i czuwa nad bezpieczeństwem. Ciekawym dodatkiem jest latarka umieszczona w bagażniku oraz system opuszczania tylnego zawieszenia, który ułatwia załadunek.


Brawo Citroen!! Vive la Grand Picasso!!
Dane technicznie znajdziecie wszędzie.
Spalanie ok.8-8,6 ON w cyklu mieszanym, osiągi przyzwoite, a wygoda nieziemska.
Testowane C4 było w wersji wyposażenia Exlusiv.